background
Blog

Dengeli Bir Kahvaltı Nasıl Yapılır?

Dengeli Bir Kahvaltı Nasıl Yapılır?
Uluslararası bilimsel önerilere göre, kahvaltı günlük toplam kalorinin yaklaşık% 15'ini, yani önemli bir miktarı sağlamalıdır.

Dengeli bir kahvaltı: doğru malzemeler

Kahvaltı, diğer öğünler gibi protein, karbonhidrat ve iyi yağların olduğu gibi gerçek bir "mini öğün" olmalıdır.

Anlamak için, bisküvi içeren bir çay beslenme açısından dengeli değildir, çünkü metabolizmamızın sağ ayaktan başlamasını ve özellikle insülin-glukagon ekseninde hormonal dengesizliklerden kaçınmasını sağlayan bir protein kaynağından yoksundur.

Dengeli bir kahvaltı yapmak için anahtar malzemeler :

  • Karbonhidratlar: kepekli ekmek veya tam tahıllı tahıl gevreği, kepekli un ile küçük bir ev yapımı kek veya bir meyve, bal veya reçel . Bize sprint ile başlamamız için gereken enerjiyi verecekler ancak zararlı glisemik zirvelere neden olmadan.
  • Protein : İnek sütü, iyi protein alımı olan bir sebze içeceği ile ya da Yunan ya da soya yoğurtuyla değiştirmek için; Tuzlu versiyonunda, isterseniz bir yumurta, biraz ricotta veya kuark peyniri, biraz tofu veya birkaç dilim balık olabilir. Kan şekeri düşük tutmamıza ve kaslarımızı beslememize yardımcı olacaklar
  • İyi yağlar : kurutulmuş meyve veya tohumlar şeklinde tercih edilirler, kardiyovasküler sistemimize yardımcı olurlar ve iltihabı uzak tutarlar.
  • Su : şekersiz çay veya bitki çayları şeklinde; Vücudumuzun yaklaşık% 95 sudan yapılır, unutmayalım: çok ihtiyacımız var!
  • Mineraller ve vitaminler : Tam tahıllarda ve taze ve kuru meyvelerde bol miktarda bulunur, metabolizmayı ve vücudumuzdaki tüm kimyasal reaksiyonları iyileştirir ve destekler.